Zastavme chemickou kastraci lidí s mentálním postižením!

Androcur je přípravek s množstvím výrazných a nežádoucích vedlejších účinků, který tlumí sexuální touhu mužů. Vyzýváme k ukončení neetické a zdraví ohrožující praxe předepisování anti-libidální medikace mužům s mentálním postižením.

Text výzvy naleznete zde.

Tiskovou zprávu naleznete zde.

Tento lék je v ČR podáván dospělým, ale i dospívajícím dětem s mentálním postižením, v souvislosti s nevhodným chováním sexuálního charakteru. Jeho užívání způsobuje zásadní a často nevratné změny na těle a psychice pacienta.

Takový přístup považujeme za zastaralý a jeho využívání považujeme za závažný systémový problém. V dnešní době známe alternativy, které potřebu užívání podobných medikamentů výrazně sníží. Následujme praxi ze zahraničí, kde užívání těchto léků u lidí s mentálním postižením nahrazuje soustavnější individuální poradenská a edukační odborná práce.

Přečtěte si článek o tom, co (mimo jiné) odhalil výzkum ohledně předepisování psychiatrické a další medikace lidem s náročným chováním a jaký má tato praxe dopad na konkrétní chlapce a muže.

Odemčený článek naleznete zde (děkujeme týdeníku Respekt za jeho otevření):
https://www.respekt.cz/tydenik/2023/50/kdyz-klukum-rostou-prsa?fbclid=IwAR1GY9xNCAEnP76Yaoy7LBceorCjoNQGBqDDhrGJ_JohQw4mIA_0NLJzsnI