Podzimní webinář pro pečující
Seznámení s přístupy Podpora pozitivního chování (PBS) a Aktivní podpora zaměřená na člověka.
Webinář proběhne 1. října 2024, 17.00 – 19.30 na platformě ZOOM.
Je určen pro pečující, případně další zájemce.
Přihlásit se na webinář můžete zde: https://1url.cz/@spmp_webinar_PBS_AP
Podpora pozitivního chování (Positive Behaviour Support) PBS
Přístup, který pracuje s lidmi s mentálním postižením a/nebo autismem a chováním náročným na péči (dříve problémové chování). Zaměřuje se primárně na zvýšení kvality života osoby se znevýhodněním. Vychází z respektu k lidským právům a vnímá náročné chování jako formu komunikace. Detailně analyzuje prostředí okolo člověka, navrhuje a zkouší systémové změny, vzdělává pečující osoby. Zvýšení kvality života, větší porozumění potřebám člověka a úprava prostředí člověka se znevýhodněním vede k snižování závažnosti chování náročného na péči.
- Jak porozumět projevům chování náročného na péči?
- Jaké emoce u toho prožívám já, jako rodič/sourozenec/asistent/učitel…?
- Jak člověka s postižením ovlivňuje zdravotní stav včetně medikace, změny ve smyslovém vnímání, přístup pečujícího personálu, životní zkušenosti, schopnost a možnost se s ostatními domluvit…?
PBS přináší do ČR organizace Naděje pro děti úplňku: https://detiuplnku.cz/cs/pbs/
Aktivní podpora zaměřená na člověka
Je rámec, který se běžně používá nejen ve Velké Británii. Jedná se o přístup zaměřený na osobu, kterým je člověku poskytována přímá podpora. Jejím cílem je zajistit, aby i lidé s velmi komplexními potřebami měli trvalou, každodenní podporu tak, aby se mohli zapojovat do smysluplných činností a vztahů a získali větší kontrolu nad svými životy, větší nezávislost a stali se plnohodnotnou součástí své komunity.
- Každá chvíle se dá využít: Všechno, co se děje doma nebo v komunitě, je příležitostí k zapojení. Neklademe si otázku "do kterých činností se uživatel může zapojit", ale "jak mu mohu pomoci se zapojit"?
- Málo a často: Je nezbytné nabízet uživateli příležitosti k zapojení zvládnutelných "kousků" aktivit, pracovat podle tempa uživatele, uživatel je ten, kdo určuje, kolik je tak akorát. Je nezbytné umět uživatele k činnosti „citlivě přizvat“.
- Odstupňovaná podpora k zajištění úspěchu: Asistenci je třeba poskytovat přiměřeně, ve správně nastaveném prostředí reflektujícím potřeby konkrétního uživatele a v různých úrovních a typech (slovní výzva, instruování, názorná ukázka, provázení činností).
- Co největší možnost volby a vlivu na situaci: Rozšiřování jedincovy zkušenosti tím, že ho „málo a často“ podporujeme v účasti na různých aktivitách a v činění vlastní volby a rozhodování.
SPMP ČR vydala překlad knihy Aktivní podpora zaměřená na člověka: https://www.spmpcr.cz/product/aktivni-podpora-zamerena-na-cloveka
Informace o lektorce:
Mgr. Martina Prokopová
20 let se pohybuje v oblasti sociálních služeb pro lidi s intelektovým znevýhodněním. Pracuje v SPMP ČR jako sociální pracovnice v poradně. Má pracovní zkušenosti ve službách sociální rehabilitace, podporované zaměstnávání, tranzitní program a také s case managementem.
Absolventka výcviku odborníků v metodě Podpora pozitivního chování (PBS) v ČR organizované organizací Naděje pro děti úplňku (2023), Výcviku interních školitelů v přístupu Aktivní podpory zaměřené na člověka (2023) a dalších kurzů.