Nová publikace Rámec SPELL: Porozumění autismu

Tato příručka vznikla původně pro zaměstnance britské Národní společnosti pro autismus, doporučuje ji britské Tizard Centre a je vhodná i pro samostudium. Jejími autory jsou respektovaní odborníci Julie Beadle-Brown a Richard Mills a kniha díky SPMP ČR vychází nyní i v češtině. Na základě rámce SPELL umožňuje lépe porozumět autismu a poskytovat empatickou podporu dětem i dospělým na autistickém spektru.

Rámec SPELL stojí na pěti pilířích porozumění a dobré praxe:

  1. Structure – Struktura
  2. Positive approaches and expectations – Pozitivní přístup a očekávání
  3. Empathy – Empatie
  4. Low arousal – Minimalizace nežádoucích podnětů
  5. Links – Vazby

Příručka používá přístup zaměřený na člověka a vychází ze zkušeností lidí s autismem a jejich rodin. Bere v potaz širší kontext i každodenní potřeby jednotlivce. Náš rámec pomáhá personálu, učitelům i dalším osobám najít pozitivní přístup k jednotlivým lidem s autismem a rozpoznávat jejich silné stránky a preference. Díky němu si můžeme uvědomit, jakým směrem by se jejich život mohl ubírat a jaká mají přání, a to nám pomáhá plánovat do budoucnosti.

Kniha provází čtenáře různorodými materiály, doporučuje, kdy shlédnout které video a kdy se věnovat cvičením nebo aktivitám. Podporuje nezávislé uvažování a učení se.

O jeho využití:

Rámec SPELL, minimálně jeho výchozí filosofii, lze tedy využít všude – s lidmi s mentálním postižením, autismem, duševním postižením, seniory atd. Velký užitek můžou mít z tohoto rámce nejen sami lidí s postižením, ale pečující a všichni, co přicházejí do styku s lidmi s handicapem (ale i bez něho). A v neposlední míře jej ocení lektoři, kteří dostávají do rukou rámec, který mohou učit a předávat dál.

JAK KNIHU ZÍSKAT?

Kniha stojí 250 Kč včetně poštovného. Knihu můžete objednávat přes formulář ZDE. Pokud máte zájem o větší počet kusů příručky (10 a více), lze se domluvit na výhodnější ceně za celou objednávku. V takovém případě kontaktujete Markétu Dlouhou na e-mailu  marketa.dlouha@spmpcr.cz

Publikace byla vydána s podporou Hlavního města Prahy a Ministerstva zdravotnictví.

Vytisknout stránku Poslat emailem