TOPSIDE

Vzdělávací příležitosti pro podpůrce – vrstevníky s mentálním postižením v Evropě

listopad 2011 – říjen 2013

Cílem projektu bylo rozvinout metodu vzájemné podpory a metodu vzájemného učení jako nové součásti v neformálním vzdělávání dospělých lidí s mentálním postižením.

Skoleni_TopsideV rámci projektu jsme vytvořili osnovy školení pro dospělé lidi s mentálním postižením.  Kdokoli bude chtít zorganizovat toto školení, může využít tyto materiály: Manuál pro lektory, Materiál pro účastníky kurzu a Doporučení pro poradce. Během půlročního kurzu jsme tyto materiály ve spolupráci s týmem budoucích podpůrců testovali. Cvičení jsou k dispozici ZDE.

Seminar_TopsideProběhl seminář pro pracovníky ze sociálních služeb a lidi s mentálním postižením o tom, jak lidi s postižením zapojit jako lektory kurzů nebo podpůrce. Byli vyškoleni podpůrci s mentálním postižením, aby se připravili na působení v rámci podpůrných skupin a na pomoc při jejich organizaci.

PodpurciVznikly dvě podpůrné skupiny lidí s mentálním postižením v Praze. V současné době se ale obě skupiny scházejí společně jednou za 14 dní k trávení společného volného času s prostorem pro vzájemné povídání a podporu.

Projekt realizovala Inclusion Europe ve spolupráci s SPMP ČR a dalšími evropskými partnerskými organizacemi pracujícími s lidmi s mentálním postižením. Financovala jej Evropská komise v Programu celoživotního vzdělávání GRUNTVIG.

Více informací o projektu a dalších výstupech se dozvíte ZDE.