Bylo vyhlášeno Memorandum o ochraně lidí s postižením před násilím

Lidé se zdravotním postižením čelí násilí častěji než lidé bez postižení. A to se musí změnit!

Představitelé organizací lidí s postižením připravili Memorandum o ochraně lidí s postižením před násilím. Slavnostní Vyhlášení Memoranda se uskutečnilo 1. prosince 2022 v tiskovém sálu Úřadu vlády České republiky, záštitu mu udělila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Dokument shrnuje aktuální poznatky z praxe a výzkumu, které poukazují na nedostatečnou ochranu lidí s postižením před násilím, a vyzývá ke konkrétním krokům, které pomohou ochranu zdravotně postižených před diskriminací a všemi formami násilí posílit.

Z výzkumu Agentury EU pro základní práva vyplývá, že lidé s postižením jsou obětí fyzického násilí téměř dvakrát častěji. Výzkum In IUSTITIA zase ukázal, že z důvodu svého zdravotního stavu byl v posledních 5 letech napaden každý druhý respondent s postižením.

Navzdory tak vysokým číslům neposkytuje trestní zákoník lidem se zdravotním postižením dostatečnou ochranu!

V memorandu vyzýváme společnost, instituce i jednotlivce k vytváření prostředí, ve kterém budou podporována, chráněna a prosazována lidská práva a základní svobody lidí s postižením.

Ve čtvrtek jsme memorandum spolu s dalšími 17 organizacemi slavnostně podepsali, jak si můžete prohlédnout v přiložené galerii fotek. Pomozte ochránit lidi s postižením před diskriminací a všemi formami násilí tím, že připojíte i svůj podpis!

Podepsat memorandum můžete ZDE.