Odešla další velká osobnost SPMP ČR

„Volno mívám ve středu, někdy i v úterý a ve čtvrtek. Vypadá to, že se v tom důchodu nenudíme a stále je co dělat.  Ale snad to jednou vyjde, není žádný spěch“ napsala mi paní Iva Švarcová, když jsme nedávno hledali termín pro naše setkání opět v cukrárně na náměstí Míru, kde jsme probírali vzpomínky z doby minulé u SPMP a i současné problémy. Bohužel – už to nevyšlo. Někdy je spěch na místě. Pani doc. PhDr. Iva Švarcová, CSc., byla pracovitou členkou sdružení, jehož význam kdysi ocenila na konferenci k 25. výročí mimo jiné slovy „na všech pozitivních změnách, k nimž ve speciálním školství došlo a dochází, se aktivně podílí SPMP jako společenská organizace i jeho jednotliví členové, ať už v roli rodičů nebo odborníků…“ 

Pracovala intenzivně jak v odborných komisích sdružení, tak i v samotném republikovém výboru. Byla šéfredaktorkou našeho časopisu „Mentální retardace“, který mnoho let s velkým nadšením tvořila. Jen způsob jeho zrušení se jí velmi dotkl (mně ostatně také).  Napsala mi „Měla jsem ten časopis ráda a myslím, že jsem nebyla jediná. Způsob jeho likvidace byl podlý…“  Nebála se však otevřeně kritizovat i jiné nešvary, které viděla okolo sebe jak ve společnosti, tak zejména v okruhu své odbornosti ve speciálním školství.

Paní doc. PhDr. Iva Švarcová, CSc., byla uznávanou kapacitou ve svém oboru. Přednášela mnoho let na vysokých školách pedagogiku a speciální pedagogiku. Je autorkou množství časopiseckých článků a řady odborných publikací: Základy pedagogiky (2005, 2008), Základy speciální pedagogiky (2012), Mentální retardace (2000, 2003, 2006, 2011).  Třináct let vedla oddělení speciální pedagogiky ve Výzkumném ústavu pedagogickém v Praze, z té doby je autorkou a spoluautorkou několika vzdělávacích programů pro žáky s mentální retardací a učebnic pro pomocné školy. V poslední době se věnovala zejména etice výchovy.

Jak je psáno na smutečním oznámení, které nečekaně přišlo o Vánocích 2017, byla také hodnou maminkou, milou babičkou a tetou. Odešla ve věku nedožitých 77 let. Jen ještě dodávám úsměvnou perličku, že milovala kočky, kočičky a kocourky a někdy se pod svými články dokonce podepisovala jako „Iva Kočková“.

Čest její památce.

Vzpomínal
JUDr. Josef J. Veselý /dětmi zvaný „AlBert“,
čestný člen a konzultant SPMP ČR
hclpraha@volny.cz

Vytisknout stránku Poslat emailem