Sociální dovednosti


Sociální dovednosti a vzájemná podpora

Nové perspektivy pro lidi s mentálním postižením na otevřeném trhu práce a ve většinové společnosti

červenec 2009 – září 2011

Cílem tohoto projektu bylo prostřednictvím mezinárodní spolupráce vytvořit u nás ojedinělou metodiku vzdělávání lidí s mentálním postižením v sociálních dovednostech a tím podpořit jejich zaměstnatelnost na otevřeném trhu práce a sociální začlenění do společnosti.

V rámci projektu jsme navázali mezinárodní spolupráci za účelem výměny zkušeností a předání dobré praxe v oblasti podpory sociálních dovedností u lidí s mentálním postižením a metody jejich vzájemné podpory (peer support). Byla vytvořena a prakticky ověřena nová metodika kurzu sociálních dovedností pro lidi s mentálním postižením. Podle této metodiky proběhly kurzy, které využily metodu vzájemné podpory – lektory/lektorkami byli i lidé s mentálním postižením. Dále jsme vyškolili lektory kurzů na území celé České republiky.

Partnery projektu byli New Horizons Partnership (Severní Irsko), Martinsclub Bremen e. V. (Německo), ADAPEI de Loire Atlantique (Francie), Podpora samostatnosti Osa, o.s. (ČR), a Rytmus, o.s. (ČR ).

Spolufinancování projektu zajistily:

logo esfSipka_zpetzpět na začátek


METODIKA PODPORY SOCIÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

Aneb jak připravit a vést kurzy sociálních dovedností pro lidi s mentálním postižením

Na základě zkušeností z vedení kurzů sociálních dovedností jsme pro Vás připravili metodiku, kterou můžete využít k systematické podpoře sociálních dovedností u lidí s mentálním postižením v rámci vzdělávacích aktivit na školách nebo v rámci sociálních služeb.

 Metodika_podpory_socialnich_dovednosti Metodika ke stažení:
Obsah
Teoretická část metodiky
Praktická část – I
Praktická část – II
Praktická část – III
Praktická část – IV
Praktická část – V
Praktická část – VI

Teoretická část metodiky zahrnuje návod a naše doporučení, jak připravit kurz sociálních dovedností, seznam doporučených metod, představení metody vzájemné podpory – zapojení člověka s mentálním postižením jako pomocníka lektora, příklady kurzů sociálních dovedností se specifickým zaměřením.

Praktická část metodiky zahrnuje celkem 119 témat – sociálních dovedností s příklady, jak tato témata s účastníky kurzu probírat. Naleznete zde nabídku her, scének a dalších cvičení, na kterých si mohou účastníci své dovednosti osvojovat a ověřovat.

Ukázka obrázků – jedná se o pomůcky ke cvičením obsaženým v metodice:

Rozhoduju seNevím si rady osobni zonaOsobní zóna hygienaHygiena

Součástí metodiky je DVD, kde naleznete videa – jedná se o 15 předtočených scének s lidmi s mentálním postižením a taky návod, jak se scénkami pracovat. Zahrnují náročnější nebo citlivější témata z komunikace a scénky k řešení nebezpečných situací.

Ukázka videa

METOD_DVD

Obtěžování asistentem

Metodiku podpory sociálních dovedností si můžete u nás objednat. DVD nenabízíme ke stažení, dodáváme jej společně s metodikou.

Manipulační poplatek za dodání metodiky včetně DVD

Počet kusů 1 2 3 4 5 6
Cena 150 Kč 280 Kč 390 Kč 480 Kč 550 Kč dle domluvy

Metodiku si můžete objednat ZDE.

Sipka_zpetzpět na začátek


Podpora sociálních dovedností u lidí s mentálním postižením 

Školení na klíč pro lektory ze sociálních služeb nebo ze škol a další zájemce

METOD_skoleniŠkolení je určeno pracovníkům ze sociálních služeb nebo ze škol, kteří mají zájem otevřít v rámci své organizace nebo školy kurz sociálních dovedností pro lidi s mentálním postižením. Cílem školení je připravit budoucí lektory, aby zvládli s pomocí Metodiky podpory sociálních dovedností připravit, otevřít a vést kurz sociálních dovedností ušitý na míru konkrétní skupině lidí s mentálním postižením, se kterými pracují. Při školení také využíváme metodu vzájemné podpory – zapojení člověka s mentálním postižením jako pomocníka lektora při vedení kurzů.

Více o kurzech na klíč se dozvíte ZDE.

Sipka_zpetzpět na začátek